MESTSKÝ HOLUBNÍK

· Zriadenie mestského holubníka patrí medzi niečo na Slovensku nepoznané, no napríklad v Nemecku je to bežná vec. 

  • cieľom je skoncentrovať holuby na jedno miesto, zabezpečiť hygienické podmienky a postupne obmedzovať reprodukciu, čím sa populácia dostane pod kontrolu a počty sa začnú postupne znižovať. Ide o systémové riešenie.

Princíp: mestských holubníkov je jednoduchý. Holubom sa vyčlení povala, postaví priestor ktorý vyhovuje zadávateľovi, kde sa prikrmujú a vďaka tomu zhromažďujú z celého okolia. Holubníky sa pravidelne čistia a dezinfikujú. Vajíčka sa neustále odoberajú a nahrádzajú umelými, z ktorých sa nevyliahnu mláďatá. Tým sa zabraňuje ďalšej reprodukcii a prírastkom v populácii.

Postupným starnutím populácie, prirodzeným úhynom, lovom dravcom a odchytom pomocou pascí sa dá postupne množstvo holubov dostať pod kontrolu. Je to jedno z lepších humánnych a systémových riešení, ktoré by mohlo dlhodobo fungovať.

Ak sa rozhodne pre vytvorenie tohoto "mestského holubníka" cena je individuálna, záleží či stavbu realizujeme my, ak áno v akej veľkosti, z akého materiálu alebo sa vyčlení už obývaná povala holubmi a zabezpečíme celý chod tohto projektu.